Curierul Românesc

Muzeul zoologic Constantin Romanescu (jud. Neamț), distrus de incompetență – exponate ude și mucegăite. Deputata Dumitrina Mitrea va sesiza autoritățile

Muzeul zoologic Constantin Romanescu din comuna Poiana Teiului (jud. Neamț), reabilitat cu fonduri din Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), se află astăzi într-o stare deplorabilă. Lucrările, în valoare de aproximativ 120.000 de euro, au fost realizate defectuos – izolația exterioară, realizată cu materiale de calitate îndoielnică, a lăsat clădirea vulnerabilă la umezeală, iar exponatele au fost afectate de mucegai. Dumitrina Mitrea a anunțat că va sesiza Ministerului Culturii acest caz și va cere autorităților să ia măsurile necesare.

Potrivit consilierului local Ghiță Țifui, lucrările au fost abandonate la jumătate, iar muzeul a fost lăsat fără acoperiș, fapt ce a pus în pericol atât patrimoniul cultural, cât și siguranța clădirii. „Muzeul a fost decopertat și lăsat descoperit pe o perioadă lungă de timp. E greu de înțeles cum un asemenea proiect poate să rămână neterminat”, a declarat Țifui. Interiorul muzeului este afectat de igrasie și mirosuri de mucegai, iar exponatele sunt deteriorate din cauza condițiilor necorespunzătoare.

Având în vedere cele prezentate, deputata AUR de Neamț, Dumitrina Mitrea, a condamnat public incompetența autorităților locale și a promis că va face interpelări în Parlament pentru a solicita explicații privind utilizarea fondurilor din PNRR. Deputata a subliniat că banii alocați pentru acest proiect au fost risipiți pe lucrări de proastă calitate, iar investițiile nu au adus niciun beneficiu real comunității. „Este inacceptabil ca banii publici să fie risipiți în acest mod. Trebuie să cerem responsabilitate și transparență din partea celor care gestionează astfel de proiecte”, a concluzionat deputata.

Related Articles

Back to top button