Marius Lulea (prim-vicepreședinte AUR): „Ratingul Fitch demonstrează lipsa de încredere a investitorilor în guvernarea partidelor așa-zis pro-europene”
Prim-vicepreședintele AUR, Marius Lulea, atrage atenția că România se află într-o situație economică extrem de fragilă, fapt confirmat de cea mai recentă evaluare a agenției internaționale de rating Fitch, care menține calificativul BBB- cu perspectivă negativă. Potrivit lui Lulea, acest lucru arată clar că politicile promovate de guvernele declarate pro-europene nu inspiră încredere în rândul investitorilor internaționali.
„Realitatea în care trăim noi, românii, este complet diferită de cea în care pare să trăiască președintele Nicușor Dan, desemnat de CCR. În timp ce Fitch avertizează că România se îndreaptă spre o zonă de mare risc financiar, Nicușor Dan ne transmite că totul e în regulă, doar pentru că, teoretic, ar fi putut fi și mai rău. O abordare superficială și periculoasă”, afirmă Lulea.
El subliniază că pentru țările dezvoltate, un rating BBB- este deja un semnal grav de alarmă, indicând că economia se află la limita credibilității. „Tot ceea ce urmează sub acest nivel intră în zona statelor cu risc de neplată – un pas de la faliment. Fitch nu doar că menține calificativul scăzut, dar transmite clar: perspectiva este negativă. Asta înseamnă că ne îndreptăm spre o degradare și mai mare, spre categoria statelor considerate instabile și nesigure pentru finanțatori”, a mai spus Lulea.
În opinia sa, declarațiile optimiste ale președintelui ignoră complet semnalele alarmante venite de la nivel internațional și ascund eșecul evident al politicilor economice actuale: „Nicușor Dan nu spune că economia merge bine, ci doar că prăbușirea completă a fost amânată. Însă nimeni nu poate numi asta o reușită.”
Lulea mai acuză partidele de guvernare că nu au venit cu soluții reale pentru dezechilibrele macroeconomice, precum deficitul bugetar uriaș sau dezechilibrul balanței comerciale, accentuat de lipsa producției interne: „Investitorii și agențiile de rating nu mai cred în retorica partidelor care se autointitulează pro-europene. Măsurile anunțate – fie prin așa-zisul ‘pachet unu’, fie prin ‘pachetul doi’ – nu oferă nicio garanție că situația se va îmbunătăți.”
Concluzia sa este sumbră: „Dacă lucrurile continuă în acest ritm, următoarea evaluare ar putea aduce o retrogradare în zona de risc de default – adică incapacitate de plată. Statul român se va confrunta cu datorii pe care nu le va mai putea gestiona, în lipsa unor reforme reale și a unei guvernări ancorate în interesul național”, a avertizat Marius Lulea.