Curierul Românesc

Marius Lulea: „Ciolacu și Simonis, simboluri ale degradării politice. Procurorii trebuie să acționeze”

Prim-vicepreședintele AUR, Marius Lulea, a publicat pe Facebook un mesaj în care îi acuză pe Marcel Ciolacu și Alfred Simonis de folosirea unor tactici mișelești pentru a discredita AUR. Lulea susține că declarațiile celor doi lideri PSD reprezintă un autodenunț și cere intervenția imediată a procurorilor.

„Declarațiile lui Ciolacu și Simonis sunt de o gravitate extremă. Dacă PSD a organizat voturi pentru George Simion, așa cum afirmă, atunci Marcel Ciolacu trebuie să-și dea demisia și să-și asume răspunderea în fața procurorilor. Dacă justiția nu acționează, avem dovada clară că instituțiile statului sunt capturate de partidele care blochează democrația și limitează libertățile cetățenilor,” a declarat Lulea.

Liderul AUR a subliniat că aceasta este doar o încercare josnică de manipulare a opiniei publice, menită să distragă atenția de la eșecurile guvernării. „AUR nu a făcut niciun blat cu PSD. Suntem singurul partid care a rămas fidel principiilor sale și care propune soluții concrete pentru România. În timp ce noi muncim pentru o țară mai bună, PSD și PNL regizează un circ grotesc, folosind strategii murdare,” a continuat Marius Lulea.

Acesta a atras atenția și asupra dezechilibrului din stat, criticând rolul CCR. „Astăzi, trăim într-o dictatură a judecătorilor CCR, care nu răspund în fața nimănui. Deciziile lor sunt ilegale și neloiale. Trebuie o reformă urgentă: judecătorii CCR trebuie aleși direct de popor și să fie adevărați profesioniști, nu marionete politice. În prezent, CCR este doar un instrument prin care partidele controlează statul și limitează democrația,” a subliniat liderul AUR.

Marius Lulea a concluzionat că reluarea alegerilor prezidențiale și organizarea de alegeri anticipate parlamentare reprezintă singura soluție pentru a restabili încrederea cetățenilor în statul român. „Vor face acest lucru cei de la PSD și PNL? Nu, pentru că sunt principalii beneficiari ai sistemului corupt. Dar AUR va continua să lupte pentru reformele de care România are nevoie,” a încheiat el.

Mesajul lui Marius Lulea a fost intens dezbătut pe rețelele sociale, mulți considerând că acesta reflectă problemele profunde ale clasei politice și nevoia urgentă de schimbare.

Related Articles

Back to top button